Blog

Plan porodu – czy go potrzebuję? Co powinnam w nim napisać?

Ostatnio na zajęciach szkoły rodzenia i na grupach okołoporodowych pytacie o plan porodu: „czy muszę go napisać”, „czy użyć formularza ze str szpitala”, „czy ktoś go przeczyta”, „co ja mam tam napisać”?

Plan porodu to dokument, który dołączacie do dokumentacji medycznej, macie prawo – nie macie obowiązku napisania go. Z pewnością warto pochylić się nad takim dokumentem – listem do personelu medycznego, który będzie się Wami opiekował podczas porodu. W planie porodu piszecie o swoich oczekiwaniach i potrzebach w kontekście tego ważnego momentu w waszym życiu. Zawieracie w nim informacje, którymi chcecie podzielić się z położną, która będzie się wami opiekowała a także  informacje dotyczące Waszego dziecka tuż po narodzinach. Warto pamiętać, ze poród jest procesem nieprzewidywalnym i nie zawsze będzie możliwe zrealizowanie wszystkich waszych oczekiwań. Warto potraktować napisanie planu jako formę przygotowania się do porodu. Określenie swoich potrzeb, zdobycie wiedzy żeby świadomie podjąć decyzje co jest dla Was i dla waszego dziecka ważne. W przygotowaniach do napisania Waszego, indywidualnego planu porodu może pomóc Wam położna lub lekarz prowadzący ciąże – odpowiadając Wam o zagadnieniach medycznych proponowanych często w trakcie porodu, możecie także napisać go wraz ze wspierającą Was doulą. Forma tego dokumentu jest dowolna. Możliwości jest wiele: szpitale mają formularze do wypełnienia na stronie lub na miejscu w szpitalu, kreator planu porodu na stronie https://gdzierodzic.info/plan-porodu/, konsultacje z Doula np. https://facebook.com/events/s/przygotowanie-do-porodu-konsul/233966634333650/?ti=icl 

Podzielcie się Waszymi potrzebami w kontekście napisania planu porodu, z czym macie trudności, w jakim obszarze możemy Was wesprzeć. Piszcie pytania, postaramy się na nie odpowiedzieć albo w wiadomościach do Was albo podczas live w najbliższym czasie – jeszcze w maju.

przygotowanie do porodu – mój plan porodu

Skomentuj