Blog

Spider Monkey

Spider monkey po angielsku, po polsku czepiak czarny, po peruwiańsku maquisapa. Największa małpa żyjąca w peruwiańskiej części Amazonii i, jak łatwo się domyślić, krytycznie zagrożona wyginięciem z powodu postępującej dewastacji jej środowiska naturalnego – Puszczy Amazońskiej.

Żyją w dużych grupach, których członkowie rozdzielają się w ciągu dnia by szukać pożywienia ale wracają w jedno miejsce aby razem ułożyć się do snu w koronach drzew. Małpy te spędzają całe życie na wysokości 30-50 metrów nad ziemią i są imponująco zwinne. Skaczą pomiędzy gałęziami oddalonymi od siebie nawet o 15 metrów. Pomaga im w tym czepny ogon, na tyle silny, że może dźwigać zwieszającą się na nim swobodnie małpę przez wiele godzin. Samice rodzą zazwyczaj jedno młode i, jak wszystkie naczelne, opiekują się nim przez bardzo długi czas.  Młode i ich matka są właściwie nierozłączne przez pierwsze 10 miesięcy po porodzie. Maluchy wczepiają się w gęstą sierść pokrywającą ciało samicy i, dodatkowo, oplatają swój mały ogonek wokół silnego ogona matki dla dodatkowego zabezpieczenia podczas skoków z gałęzi na gałąź. 

 

W Kawsay będę uczestniczyć w monitorowaniu tamtejszej populacji maquisapa. Moja praca będzie polegać na codziennym tropieniu zwierząt głęboko w dżungli, by następnie obserwować je godzinami przez lornetkę i robić notatki (aż mi się gorąco robi na sercu kiedy to piszę. Tak bardzo się na to cieszę). 

Cała stworzona przeze mnie dokumentacja będzie cegiełką, która posłuży latynoskim naukowcom w przygotowaniu opracowania na temat liczebności, rozmieszczenia oraz faktycznego stanu populacji czepiaka czarnego w tej części Amazonii. Dokument posłuży peruwiańskim biologom i aktywistom na spotkaniu z przedstawicielami Ministerstwa Środowiska, które wciąż nie robi absolutnie nic, by chronić ten wspaniały gatunek.

Mam już bilety i rozpoczęłam cykl szczepień ochronnych. Kolejny krok to kompletowanie sprzętu i odzieży. Trzeba też rozpisać regularne treningi. Potrzebuję zwiększyć wytrzymałość i wydolność organizmu i nie mam na to za dużo czasu. Jeśli ktoś zna się na tym i chciałby mi pomoc to zapraszam do kontaktu. W ramach wzajemnej wymiany usług (barteru) oferuję:

Dla par:

Przygotowanie do porodu

Konsultacje indywidualne i  on-line na wybrany przez Was temat

Wsparcie (merytoryczne i emocjonalne) w połogu

Dla mężczyzn:

Przygotowanie do partnerowania w porodzie

Jeśli natomiast ktoś z Was, zainspirowany czepiakami poczuł potrzebę noszenia dziecka przy sobie przez większość czasu a, jako przedstawiciel Homo sapiens, pozbawiony jest i futra i ogona, to zapraszamy na konsultacje chustowania do Julity.

Słonecznie,

Pola

zdjęcie dzięki uprzejmości: https://www.givingway.com/organization/kawsay-biological-station

Skomentuj